Hayvan Çiftliği

      1.       Karakter Analizi:
·         Koca Reis(Domuz): 12 yaşında, erkek, uzun ve sivri dişleri hiç kesilmemiş olmasına rağmen bilge ve babacan görünün ve çiftliğin en saygın hayvanıdır. O kadar saygındır ki çiftlikteki herkes onun ne diyeceğini öğrenmek için uykusundan olmaya razıdır.
·         Boxer: Neredeyse 2 metre yüksekliğinde, 2 beygir gücünde çok iri bir hayvandır. Herkes alnında burnunun üstüne doğru inen akıtmanın onu biraz ahmak gösterdiğini düşünür. Sağlam kişiliği ve akıllara durgunluk veren çalışkanlığıyla herkesin saygınlığını kazanmıştır.
·         Clover(Araba atı): Orta yaşlı, iri yarı anaç bir kısraktır. Dördüncü tayını doğurduktan sonra eski endamını kaybetmiştir.
·         Benjamin(Eşek): Çiftliğin en yaşlı ve huysuz hayvanıdır. Az söyler öz söylerdi. Çiftlikteki hayvanlar arasında bir tek o hiç gülmezdi. Neden gülmediğini soranlara “Gülecek ne var ki?”diye karşılık verirdi. Açıkça belli etmemesine rağmen Boxer’a hayrandır.
·         Napoleon(Domuz): İri kıyım sert bakışlı bir Berkshire domuzudur.
·         Moses: Evcil kuzgun.
·        Squelar(Domuz): Domuzlar arasında en ünlüsü tombalak Squelardi. Squelar, yanakları yusyuvarlak, gözlerini sürekli kırpıştıran, yerinde duramayan bir hayvandır. Parlak bir konuşmacıdır; Zorlu bir konuyu tartışırken bir o yana bir bu yana sıçrar, kuyruğunu hızlı hızlı oynatırdı; nedendir bilinmez, bu hareketleri çok inandırıcı olmasını sağlardı. Squelar için “Karayı ak yapar.” derlerdi.


      2.       Ağıl Savaşı: Jones ile adamlarının , Foxwood ve Pinchfield çiftliklerinden yarım düzine adamla birlikte Hayvan çiftliğine saldırmasıyla başlamıştır. Jones elinde bir tüfek en önde yürüyor; eli sopalı adamalar da onu izliyordu. Besbelli, çiftliği geri almayı kafalarına koymuşlardı.
         Hayvan çiftliğinde böyle bir saldırı beklendiği için önceden önlemler alınmıştı. Her hayvan ne zaman ne yapması gerektiğini biliyordu. Öncelikle güvercinler adamların üzerlerinden uçarak tepelerine pisledi ardından kazlar adamların baldırlarına saldırdı. Kazların saldırısı bitmeden koç ve koyunlar adamlara tos vurmaya başladı.
         Bu saldırılar Jones ve adamlarını biraz oyalamaya yetmişti ardından planın ikinci aşamasına geçildi. Planın ikinci aşamasında ise adamları tuzağa çekmek vardı. Saldıran bütün hayvanlar bir anda geri çekilerek avluya kaçtı. Bunun üzerine Jones ve adamları tuzağa düşerek hayvanları avluya kadar kovaladı. Jones ve adamları avluya girdiklerinde at, inek ve domuzların üzerlerine doğru geldiklerini görünce bunun bir tuzak olduğunu anladılar.Bunun üzerine Jones tüfeğini doğrultup ateş etti. Saçmalar Snowball’un sırtında kanlı yaralar açtı ve koyunlardan birinin oracıkta ölmesine sebep oldu. Snowball bir an bile duraksamadan, yüz kiloluk gövdesiyle Jones’un bacaklarına dalıverdi.
         Bu arada Jones’un adamları saldırmaya devam ediyordu. Hayvanların Foxwood çiftliğinde çalışan bir seyisin kafasına indirdikleri bir darbe adamı ölüme götürdü. Bunu gören adamların çoğu sopalarını bırakarak kaçmaya yeltendiler, O saat tüm hayvanlar, adamların ardına düştü.
         Bütün hayvanlar ısırıyor, çifteliyor, vuruyordu; adamlardan kendince öcünü almayan tek bir hayvan bile kalmamıştı. Savaş hayvanların galibiyetiyle sonuçlanmıştı.


      3.       Yedi Emir ve Yorumlaması:
·       İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin: Bu emir hayvanlara insanların onlara yaptıkları zalimliği, acımasızlığını ve küçümseyişini unutturmayarak insanları dost bellememelerini anlatır.
·        Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin: Bu emir hayvanlara  karanlık geçmişlerinde hayvanların bir olduklarını bu günlere ulaşmak için hep beraber çaba sarf ettiklerini hatırlatarak her hayvanın dost olduğunu anlatır.
·        Hiçbir hayvan giysi giymeyecek: Bu emir hayvanların insanlara özenmesini önlemek ve hayvan olduklarını unutmayı anlatır.
·        Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak: Bu emirde hayvanların insanlaşmasın önlemeyi amaçlar. Aynı zamanda hayvanların doğal yaşamını kaybetmesini önlemeyi amaçlar.
·        Hiçbir hayvan içki içmeyecek: Bu emir, içkini doğurduğu kötü alışkanlıklardan kaçınılması gerektiğini anlatır. Aynı zamanda hayvanların insana özenmesini önlemek için yazılmıştır.
·         Hiçbir hayvan aşka bir hayvanı öldürmeyecek: Bu emir hayvanların birbirlerine karşı saygılı ve hoşgörülü olmasın öğütler.
·        Bütün hayvanlar eşittir: Bu emir hiçbir hayvan arasında bir ayrım olmadığını ve olmayacağını anlatır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder